Zawsze Czysto
StartPralniaWarto wiedziecGaleriaCennikKontakt

 

 

 

 

 

 

 

WARTO WIEDZIEĆ

Zawarte w kurzu mikroskopijnej wielkości pajęczaki - roztocza, a właściwie ich odchody są jednym z najsilniejszych alergenów znajdujących się w naszym otoczeniu. Te małe żyjątka osiągają wielkość 200 do 500 mm, w jednym milimetrze mieści się 2-4 roztocza. Komfortowo czują się w temperaturze 22-28 stopni C. Sypialnie są preferowanym przez nie miejscem. Uczuleni na te alergeny cierpią przez cały rok. Najbardziej w okresie jesienno - zimowym. Nasilenie objawów związane jest z rozpoczęciem sezonu grzewczego w mieszkaniach. Największa ilość roztoczy występuje na terenach nizinnych. Ich ilość maleje wraz ze wzrostem wysokości nad poziom morza.  

 

Sposób na pajączka

Roztocza są trudne do zniszczenia. Najlepszym na nie sposobem jest częste, systematyczne i dokładne sprzątanie mieszkania i usuwanie wszystkiego, co magazynuje kurz. Dobre efekty daje częste trzepanie dywanów i pranie dywanów, wietrzenie pościeli, zwłaszcza w zimnie gdy temperatura spada poniżej 15 st. C. Promieniowanie ultrafioletowe również ma zdolność niszczenia pajęczaków, dobrze jest więc wietrzyć pościel na słońcu.

 

Dlaczego warto prać dywan, czyścić wykładzinę?

Większość z nas spędza nawet 90% czasu w zamkniętych pomieszczeniach w których narażeni jesteśmy na niekorzystne oddziaływanie na nasz organizm roztoczy kurzu domowego, pleśń, sierść zwierząt itp. Dlatego tak ważne jest regularne, profesjonalne czyszczenie wykładzin i dywanów. Oprócz walorów estetycznych wykładzinę podłogową warto starannie czyścić ze względów zdrowotnych. W kurzu który zalega w wykładzinie znajdują się setki tysięcy alergenów (czynników wywołujących alergię). Wyjątkowo niekorzystnie na nasze zdrowie wpływają dwa spośród tych alergenów, roztoczy kurzu domowego- pteronyssinus i farinae. Odpowiedzialne są one za trwające przez cały rok nieżyt alergiczny nosa, przeciągłe bóle głowy oraz astmę oskrzelową. Pod wszelkiego rodzaju doniczki z kwiatami należy używać podstawek, regularnie sprawdzać ich szczelność. Wyciek wody z doniczki często posiada kwaśny odczyn, w płynie znajdują się związki żelaza które nieodwracalnie niszczą tkaninę. Co kilka tygodni, w zależności od natężania ruchu, dywan należy obrócić tak, by równomiernie się zużywał. Jest to istotne również z tego względu, że światło naturalne i sztuczne powoduje płowienie koloru, lepiej by to blaknięcie było równomierne na całej powierzchni. W trakcie prania usuwane są uporczywe plamy, jednakże nie można obiecać usunięcia wszystkich plam w stu procentach, ponieważ część zabrudzeń ma charakter trwałego przebarwienia włókna. Jeśli klient próbował samodzielnie usunąć plamę, to może się zdarzyć, że użyte środki trwale przebarwiły włókno … Możemy jednak zagwarantować, że jeśli tylko istnieje możliwość usunięcia plamy, to my potrafimy to zrobić.